Binali YILDIRIMAk Parti Genel Başkanı

Man Logo
BİRECİK PINARBAŞI İLE İLKLERİ YAŞADI

Birecik İlçesi, son dönemde modern belediyecilik anlayışı ile yapılan hizmetlerle deyim yerindeyse altın dönemini yaşadı. Birecik ilçesine yapılan en önemli yatırım olarak Fırat Sahil Şeridi Projesi yer alıyor. Birecik Belediye Başkanı Av. Mehmet Faruk Pınarbaşı, 5 Km’lik sahilde Güneydoğu’daki en büyük Sahil peyzaj projesi yaptıklarını belirtti.
Fırat’ın incisi olarak adlandırılan Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi, Belediyenin son dönemde yaptığı çalışmalar ile büyük değişime uğradı. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Birecik, son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Bunda en büyük katkı Birecik Belediyesi’ne ait… Birecik Belediye Başkanı AK Partili Av. Mehmet Faruk Pınarbaşı, 29 Mart 2009 tarihinden bu yana ilçede yaptıkları çalışmaları anlattı.
Birecik Belediyesinde son 56 Aylık süre içerisinde yaptıkları ve yapmaya çalıştıkları projeleri anlatan Pınarbaşı, “Belediyeyi teslim aldığımızda 25.000.000 TL.ye varan Kamu ve Özel şahıslara ait bir borç devir alınmıştır.Bu borçlardan özel kişilere olan borçların tamamı ödenmiş Kamuya ait olanlar yapılandırılarak 4 yıl içinde yapılan çalışmalar ve İller Bankasından alınan 10.000.000 TL.civarındaki borçlara dahil olmak üzere Kamuya ve Özel Şahıslara olan borç rakamı 13.000.000 TL. Civarındadır” dedi.

İçme suyu sorunu çözüldü
Av. Mehmet Faruk Pınarbaşı, Birecik ilçesinde içme suyu sorununu da ilk yıl içinde çözdüklerini vurgulayarak, şu anda 150 Bin nüfusa günlük yetecek kadar su bulunduğunu söyledi.

Araç ve gereç sayısı arttı
Birecik Belediyesi, son dönemde araç ve gereç parkurunu da genişletti. Birecik Belediyesi’nin
araç parkında %80’e varan bir yenileme yapıldığını dile getirerek, “1Adet Ekskavatör Yükleyici, 1 Adet Küçük Yükleyici,1 Adet bobket Yükleyici,1 Adet İtfaiye aracı,1 Adet Kılmalı Cenaze Nakil aracı,1 Adet Sıkıştırmalı Çöp aracı, 2 Adet İlaçlama aracı,1 Adet 27 Kişilik Otobüs,15 Adet Motosiklet alınarak Belediye hizmetlerinin daha verimli ve daha hızlı yapılması sağlanmıştır” diye ifade etti.

Güneydoğu’daki en büyük sahil peyzaj projesi yapıldı
Birecik’e yapılan hizmetlerin en önemlisinin Fırat Sahil Şeridi boyunca uzanan 5 Km’lik sahilde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Güneydoğu’daki en büyük Sahil peyzaj projesini yaptıklarını sözlerine ekleyen Birecik Belediye Başkanı Pınarbaşı, “İçinde Cafe,Restorand,Çay bahçeleri,Çocuk oyun grupları,Çocuk Kreşi,Bayanlara ait cafe,Yöresel Yemek ve ürünlerin satılacağı büfeler,anfi Tiyatro,Duba cafe ve Restoranlar ve Spor Sahalarının olduğu Sahil Projemizin % 80 lik kısmını tamamladık.ve halkımızın Hizmetine sunduk” dedi.
Pınarbaşı, “Son yirmi yıl içinde İlçemizde Yapılan yol ve kaldırım çalışmalarının 3 katını bu dönemde yaptık” diyerek, yaptıkları diğer çalışmaları ile şöyle sıraladı;
“600.000 M2 kilit taşı ve kaldırım çalışması yaptık. F. Aydın Mirkelam,10 Temmuz Caddesi ve Hastane Caddesindeki büten kaldırımlarımızı yenileyerek halkımızın hizmetine sunduk.

Elektrik hatları yeraltına alındı
Yılların yıprattığı Şehir içi Enerji nakil hatlarımızın yeraltına alınarak daha çok güvenli hale getirilerek halkımızın can ve mal güvenliğini sağladık Bu Çalışmalarımız halen devam etmektedir.
Ayrıca Emniyet Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde İlçemizde 20 Km lik Mobessa Kamera şebekesinin yapımına başladık, Bununla da Halkamızın can ve mal güvenliğini sağlamaya çalışmaktayız.

Birecik doğalgaza kavuşuyor
İlçemizin temiz doğasının kirlenmemesi ve halkımızın sağlığını önemli ölçüde etkileyecek olan “Doğalğaz”ın İlçemize getirilmesi için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Taziye evi sayılarını arttı
Kaba inşaatın dahi bitmediği Kültür Merkezimizi tamamlayarak iç mefruşatında tamamlamak üzereyiz. Ayrıca halkımızın en acılı günlerinde kullanabilmeleri için 3-Adet olan taziye evlerimizin sayısını 12’ye çıkardık.
-Cadde ve sokaklarımızın tamamını yeniden aydınlatmak şehre yakışır hale getirdik. Kavşaklarımızda ışıklı süs havuzları yaparak halkımızın hizmetine sunduk.
-İlçemizin Saha Mahallesine ulaşımı Sağlayan uzun yıllardır yapılamayan ÇERÇİ YOLUNU kaymakamlığımızla birlikte asfaltlayarak hizmete sunduk.
-İlçemizin 3 mahallesini pilot bölge saçarak Kentsel Dönüşüm projemizin çalışmaları devam etmektedir.
-10.000 yılın üstünde bir tarihi geçmişe sahip İlçemizin en büyük tarih ve Kültür Varlığı olan Kalemizin Restorasyon projesi hazırlanmış Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan onaylattırılmış Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulmuş olup, 20.11.2013 tarihinde ihalesi yapılacaktır.
Ayrıca Kale Çevre düzeni Peyzaj projesi tarafımızdan hazırlanarak Kültür Varlıkları Kuruluna Sunulmuştur.

Projelerimiz
Kale çevre düzeni projemizin yanı sıra tarihi Köprümüzün ışıklandırılması kaleden Karşıyaka Mahallemize teleferik ulaşımı, Fırat Nehiri nin 2-3 noktasında lazer let ışıklarla Müzik eşliğinde ışık gösterisinin yapılması şehrimizin Şanlıurfa İstikametinde yeni imar alanlarında hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve Belediyemiz personeline ucuz ev sahibi yapılması tarafımızdan hedeflenmektedir.”